Ф’ючерсні валютні операції

 Валютний ф’ючерсце біржовий контракт на купівлю - продаж валюти в майбутньому,

 Ф’ючерсні валютні операції - це строкові стандартизовані угоди на біржах, що являють собою купівлю-продаж валюти і за яким продавець приймає зобов‘язання продати , а покупець­ приймає зобов’язання купити стандартну кількість визначеної валюти на визначену дату у майбутньому ( більше трьох робочих днів) за курсом, заздалегідь установленому при укладанні угоди.

 У стандартних контрактах регламентуються всі умови: сума, термін, гарантійний депозит, метод розрахунку.

 Лідируючими біржами по торгівлі ф'ючерсними контрактами нині є Чікагська (СМЕ, біржові валютні ф’ючерси реалізуються через спеціальний підрозділ Чиказької товарної біржі – IMM – Міжнародний грошовий ринок), Нью-Йоркська (СОМЕХ), Лондонська міжнародна фінансова ф’ючерсна біржа відкрита в 1992 році (LIFFE), Сінгапурська (SІМЕХ), Цюріхська, Паризька (МАТІ). Торгівля ф’ючерсами здійснюється через кліринговий будинок (розрахункову палату), що є продавцем для кожного покупця і покупцем — для продавця і одночасно виступає гарантом виконання ф’ючерсної угоди. При укладанні угоди покупець і продавець зобов'язані резервувати на спеціальному депозитному рахунку первісну маржу, яка коливається від 1 до 7 % номінальної ціни контракту і щодня переглядається. Наявними коштами оплачуються щоденні прибутки чи збитки, залежно від того які зміни відбуваються з маржею. У даному випадку, маржа це різниця між курсами валют на день відкриття і закриття позиції або на день укладення та на день виконання контракту (“+” означає дохід, “-“ означає збиток).

Розрахунок маржі:

1. Для ф’ючерса на купівлю валюти –

 М=К (Сб-Спок), де

М – величина маржі в грн.;

К – обсяг угоди по ф’ючерсу (кількість валюти, що купується), в доларах;

Сб – курс долара , який котується на міжбанківській валютній біржі на день закриття позиції (продаж ф’ючерса) в грн/ долар.

Спок – курс $ на покупку валюти в угоді по ф’ючерсу грн/долар.

2. Для ф’ючерса на продаж валюти –

 М=К (Спр - Сб), де

С пр = курс $ на продаж валюти в угоді по ф’ючерсу, грн/$.

 Ф’ючерсні угоди переважно закінчуються офсетною угодоюце зворотна угода зі строковим контрактом або опціоном з метою уникнути їх виконання і залишитися на ринку з позицією, протилежної раніше зайнятої.

 Сутність ф’ючерсних валютних операцій дещо подібна до форвардних. Їхня схожість полягає в тому, що обидві здійснюються з поставкою валюти на термін понад 3 робочих дня з дня укладання контракту, при цьому ціна виконання контракту в майбутньому визначається в день його підписання. Однак при видимій зовнішній подібності існують суттєві відмінності ф’ючерсних валютних операцій від форвардних ( відмінності розглянуто у темі «Міжнародний ринок фінансових деривативів»).

 Механізм ф’ючерсних валютних операцій полягає в тому, що наприклад, німецька фірма експортер, яка у майбутньому матиме дохід у іноземній валюті, може продати цю валюту за певним курсом, обіцяючи продати її у певний час. З іншого боку німецька фірма –імпортер, якій потрібна ця іноземна валюта для сплати своїх рахунків може курити контракт на валюту, яку бути мати фірма -експортет, щоб отримати її у майбутньому за фіксованим курсом сьогодні.

 Приклад проведення ф’ючерсної валютної операції.

 Припустимо, що якась компанія через 9 місяців одержить 200 000 фунтів стерлінгів від англійської фірми. Спот-курс такий: 1 англійський фунт стерлінгів = $1.30. Проте курс англійського фунта може знизитися. Скориставшись ринком ф’ючерсних валютних операцій, компанія продає свої 200 000 за курсом 1 фунт стерлингів = $ 1.25 Через 9 місяців компанія одержить $ 250 000 ( 200 000х $1.25) і передасть 200 000 фунтів стерлінгів партнерові за контрактом. Незалежно від того, що станеться з курсом англійського фунта протягом наступних 9 місяців, загальні надходження компанії гарантуються ф’ючерсним контрактом на $ 250 000. Справжні витрати за цим контрактом, що прив’язують компанію-експортера до певного курсу, це $ 0.05 на один англійський фунт. Справа в тому, що , що англійський фунт було продано дешевше на $ 0.05 для передання його в майбутньому ( $1.30 - $1.25 = $0.05). На те скільки коштують такі операції , є інша точка зору: справжні витрати залежать від курсу англійського фунта через 9 місяців. Якщо курс фунта зросте до $1.35 на час передачі валюти, компанія експортер втратить $0.10 на кожному фунті, бо курс $1.25 вказаний у контракті , буде на $ 0.10 нижчий за ринкову ціну англійського фунта. За такої ситуації компанія заощаджує гроші, а не втрачає, коли на час передачі валюти ціна англійського фунта спаде нижче від курсу контракту $ 1.25.

Опціонні валютні угоди.

 Опціонні валютні операції - це стандартний контракт, який породжує право для покупця опціону ( переважно ними виступають компанії) і зобов’язання для продавця опціону( переважно ними виступають валютні спекулянти) на здійснення купівлі або продажу певної кількості однієї валюти в обмін на іншу за фіксованим на момент укладання угоди курсом у на перед погоджену дату або протягом узгодженого періоду часу.

 За прийняття на себе зобов’язання продавець опціону завжди отримує через два робочих дня після укладання угоди премію від покупця опціону – це ціна опціону, яка виплачується у валюті котирування. Премія виплачується у розмірі 1-5% від вартості контракту. У разі відмови власника , тобто покупця, опціону виконувати угоду, премію за придбання опціону буде втрачено. Ціна опціону складається з внутрішньої вартості і тимчасової вартості, що залежить від багатьох факторів (це питання детальніше розглянуто у темі « Міжнародний ринок фінансових деривативів»).

 Торгівля опціонами відбувається на :1) біржовому ринку і 2) міжбанківському ринку.

 Розрізняють такі типи опціону:

1. Залежно від співвідношення поточної ціни та ціни виконання опціону:

·        опціон «at the money» ( при грошах) – якщо ціна виконання опціону дорівнює поточному обмінному курсу;

·        опціон «out of the money» ( без грошей) – якщо ціна виконання опціону на купівлю валюти вища від поточного курсу, а для опціонів на продаж – нижча від поточного курсу;

·        опціон «in the money» (у грошах) – якщо ціна виконання опціону при купівлі валюти нижча від поточного курсу, а при продажу валюти – вища від поточного курсу.

 Зазвичай вартість опціону «at the money»та «in the money» вища, ніж для опціону «out of the money». Вартість опціону та фактори, окрім типу опціону, що впливають на вартість розглянуто в темі «Міжнародний ринок деривативів».

2. Залежно від права покупця - право на купівлю чи право на продаж опціону-

·        опціон – колл (call) – опціон на покупку валюти - власник опціону «колл» має право купити у продавця опціону певну грошову суму за встановленим курсом в дату виконання чи на протязі узгодженого строку;

·        опціон – пут(put) – опціон на продаж - власник опціону «пут» має право продати продавцю опціону валюту на раніше погоджених умовах;

·        опціон – пут-колл (put-call) – опціон на продаж чи купівлю – власник опціону «пут-колл» має право купити чи продати у продавця опціону валюту за фіксованим курсом у майбутньому.

 Опціони «пут» та «колл» можуть бути виконані за різними стилями:

·        європейський стиль опціонуце коли покупець має право вирішувати тільки в день виконання, виконує він опціон чи відмовляється від нього, оскільки на валютному ринку пропонується кращий спот- курс;

·        американський стиль опціону - це коли покупець опціону має право виконати опціон в будь-який час до дати його закінчення ( сьогодні більш поширений стиль).

 Оскільки валютний опціон надає покупцю право – але не зобовязує його – купити чи продати валюту за раніше узгодженим курсом, за його допомогою підприємство вирішує два завдання:

·        по-перше, завдяки узгодженого найменшого курсу опціон захищає його від можливих збитків при обміні валюти;

·        по-друге, покупець опціону має можливості при вигідної для нього динаміці курсу не предявляти свої права, а у строк платежу купити чи продати валюту на вільному ринку.

 Опціон можна порівняти зі страховим полісом. Він використовується покупцем тільки у випадку несприятливого для нього положенню справ на валютному ринку. Валютні опціони дають можливість обмежити ризик, пов’язаний зі коливаннями курсів валют, зберігаючи при цьому шанси на отримання прибутку .

 

1 2 3 4 5 6  Наверх ↑